Dofinansowania do mieszkań dla młodych – z jakiego wsparcia można aktualnie skorzystać?

Program Mieszkanie dla Młodych to rządowy projekt, który oferował wsparcie finansowe w zakupie mieszkania dla osób młodych, które chciały nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego w oparciu o kredyt hipoteczny. Program funkcjonował w latach 2014-2018 a z oferowanego w jego ramach dofinansowania skorzystało sporo polskich rodzin. Dziś przyjmowanie wniosków jest już zakończone, istnieją jednak alternatywy, które nadal pozwalają na skorzystanie z rządowej pomocy przy kupnie pierwszego mieszkania.

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) – co było oferowane w jego ramach?

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program, który zakończono w 2018 r. Warunki przystąpienia do niego regulowała Ustawa z dn. 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez osoby młode oraz wprowadzona do niej nowelizacja z 2015 r. Program MdM był adresowany do osób w określonym wieku, które planowały zakup mieszkania do własnego użytku z rynku pierwotnego lub wtórnego i w celu realizacji tego dążenia musiały skorzystać z kredytu hipotecznego. W ramach MdM możliwe było uzyskanie do 30% dopłaty, nic więc dziwnego, że wiele osób decydowało się na przystąpienie do niego.

Dofinansowanie do mieszkania dla młodych realizowane w ramach programu MdM było przyznawane w oparciu o kilka warunków. Do najważniejszych kryteriów, jakie trzeba było spełnić należały: wiek do 36 lat (dla osób, które miały mniej niż 3 dzieci), brak posiadania na własność nieruchomości mieszkalnej, zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania i nowe mieszkanie z rynku wtórnego lub pierwotnego. Co istotne, w przypadku osób wychowujących co najmniej 3 dzieci nie obowiązywało kryterium wiekowe, a rodzina lub rodzic mógł ubiegać się także  zakup drugiego lub kolejnego mieszkania. Beneficjenci programu musieli posiadać zdolność kredytową umożliwiającą uzyskanie kredytu hipotecznego.

Dofinansowania do mieszkań dla młodych – co po programie MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych nie jest obecnie kontynuowany. W jego miejsce rząd wprowadził program Mieszkanie Plus, w ramach którego wybudowano około 900 mieszkań, a dalsze budowy są w trakcie realizacji. W życie wprowadzony został także program Mieszkanie na Start, który obowiązuje od 2019 r. W jego ramach możliwe jest uzyskanie dopłaty do czynszu najmu mieszkań, z którego skorzystać mogą osoby wynajmujące mieszkanie. Maksymalna dopłata oferowana w ramach Mieszkania na Start wynosi około 500 zł i ma być przyznawane przez maksymalnie 15 lat. W przypadku tego programu obowiązuje jednak kryterium dochodowe.

Nowe dofinansowania do mieszkań dla młodych mają być wprowadzone w ramach projektu Polski Ład. Ma on, według założeń, zaoferować wsparcie w zakupie mieszkań kilkudziesięciu tysiącom rodzin rocznie. Nadal nie znamy jednak konkretnych warunków przyznawania, gdyż program pozostaje jeszcze na etapie projektu. Polski Ład ma zwiększyć dostęp do finansowania własnego mieszkania trzem grupom zainteresowanych osób: tym, którzy planują zakup pierwszego “m” z rynku pierwotnego, osobom kupującym nieruchomość na rynku wtórnym oraz ludziom planującym budowę własnego domu. Państwo ma dawać bankowi gwarancję do 100 tys. zł, która ma zastąpić wkład własny kredytobiorcy.