Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Faktury z odroczonym terminem płatności, które zostaną uregulowane dopiero za trzydzieści, sześćdziesiąt czy nawet dziewięćdziesiąt dni, potrafią poważnie zachwiać równowagą finansową przedsiębiorstwa. Aby uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji, warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje faktoring. Czym jest i jak działa? Poznajmy bliżej to pojęcie!

Faktoring – co to takiego?

Faktoring to usługa świadczona przez firmę faktoringową umożliwiająca zamianę faktur na gotówkę w ekspresowy sposób, w 100% online, bez konieczności wychodzenia z biura. Firmy faktoringowe oferują różne typy finansowania faktur – np. z cesją jawną lub cichą. Faktoring jest świadczony na podstawie umowy nienazwanej – można ją zawrzeć online i na tej podstawie złożyć wniosek o przyznanie limitu faktoringowego. Ocena ryzyka faktoranta jest o wiele “łagodniejsza” niż w bankach w przypadku udzielenia ewentualnego kredytu – podstawowym zabezpieczeniem są same faktury.

Przedsiębiorca (faktorant) przekazuje firmie udzielającej finansowania (faktorowi) wszystkie faktury, które kwalifikują się do finansowania – z odroczonym terminem płatności, najczęściej nie niższe niż 200 zł netto. Po wpisaniu danych faktury w prosty formularz faktor może je sfinansować nawet w ciągu kilku minut. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, iż pieniądze niezbędne do dalszego funkcjonowania firmy pojawią się u niego w znacznie krótszym terminie niż przewidziany datą odroczenia, widoczną na fakturze.

Dla kogo jest faktoring?

Z usług faktoringu może skorzystać każde przedsiębiorstwo, które chce zadbać o swoją płynność. W przeszłości była to usługa dedykowana przede wszystkim dużym przedsiębiorstwom, jednak obecnie mogą z niej skorzystać także mikroprzedsiębiorstwa. Wśród małych firm zwiększa się bowiem świadomość konieczności dbania o płynność finansową i tym samym pozwala myśleć o niezachwianym rozwoju i inwestycjach w swój biznes. 

Faktoring jest niezbędny przedsiębiorcom z branż, w których rozliczanie się na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności jest czynnością powszechną. Mogą to być zwłaszcza takie dziedziny jak transport, budownictwo, handel, ale to również atrakcyjna propozycja dla freelancerów.

Fintechy to nowoczesne instytucje finansowe oferujące przedsiębiorcom

szybkie i innowacyjne rozwiązania finansowe, które wspierają nie tylko ich bieżącą działalność, ale i rozwój. Rynek tego typu przedsiębiorstw rozwija się dynamicznie, a jednym z jego przedstawicieli, na którego warto zwrócić szczególną uwagę, jest NFG. Z usług tej firmy może skorzystać każdy przedsiębiorca, który chce zadbać o płynność – wystarczy, że działa na rynku 12 miesięcy.

Jakie korzyści niesie faktoring dla przedsiębiorcy?

W wielu branżach, zwłaszcza budowlanej, transportowej lub usługowej, firmy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Płatność za realizację usługi następuje wówczas często w ciągu 30, 60 lub nawet 90 dni. Ponieważ mogłoby to zachwiać płynnością finansową przedsiębiorstwa, warto postawić na faktoring, który można traktować jako skuteczną formę prewencji przed zatorami płatniczymi. To nic innego jak mądre obracanie kapitałem, który przedsiębiorca de facto posiada – w wystawionych fakturach za wykonaną usługę. Pozwala to czekać bez zbędnego stresu na spłatę faktury od kontrahenta przy jednoczesnym nieblokowaniu swojej działalności. Dzięki temu firma otrzyma pieniądze za zrealizowane usługi od ręki, a wydatki na rozwój i aktualną działalność firmy będą mogły być planowane długoterminowo. Ponadto możliwe będzie nawiązanie nowych kontaktów z kontrahentami oraz utrzymanie właściwych relacji z dotychczasowymi, co sprawi, że przedsiębiorstwo wciąż będzie miało szansę na kolejne zlecenia i rabaty. Faktoring zatem to nic innego jak ekspresowa zamiana faktur na gotówkę. Niezachwiany dostęp do firmowych pieniędzy pozwala myśleć o długoterminowych inwestycjach i planować rozwój biznesu. W obliczu wszystkich tych zalet można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, warto zainteresować się usługą, jaką jest faktoring.