Designerska lampka na biurko – polecane modele marki Artemide

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem lampki na biurko? Często w pierwszej kolejności kierujemy się walorami estetycznymi. Tymczasem wskazane byłoby również spojrzenie na aspekty praktyczne przy jej wyborze. Jakie? Wygląd, kształt, wygoda, ale i również, co może nie być takie oczywiste – na zdrowie. Dlatego tym bardziej należy docenić markę Artemidę za łączenie w sobie tych wszystkich elementów.

Dlaczego akurat Artemide?

Artemide to włoska marka założona w 1960 roku w Mediolanie przez Ernesto Gismondiego oraz Sergio Mazzę. Obecnie uznawana za jedną z najsławniejszych firm zajmujących się produkcją oświetlenia do domu. Lampy przez nich tworzone od samego początku odznaczały się innowacyjnością oraz najwyższą jakością używanych do ich stworzenia produktów, a mimo to założycielom Artemide od zawsze przysługiwała idea, by tworzyć “światło dla ludzi”. Marka ta za swoje nowatorskie projekty została nagrodzona m. in. nagrodą Compasso d’Oro ADI (najwyższe wyróżnienie na półwyspie Apenińskim za projekty o charakterze industrialnym) oraz IF Product Design Award (nagroda wręczana przez niemieckie biuro projektowe – w branży projektanckiej nagroda uważana za “Oscara”). 

To, co jednak decyduje o wyjątkowości marki Artemide to ciągła pogoń za oczekiwaniami klientów marki, którzy docenili ją już w 98 krajach, w których znajdziemy jej sklepy. Kolejnym aspektem przemawiającym za lampami włoskiej marki jest wykorzystywanie technologii mających na celu podkreślenie industrialnego charakteru (materiały poddawane procesowi ekstruzji), ale również takich, dzięki którym oszczędzamy nasz wzrok (technologia sferyczna).

Co wyróżnia lampki biurkowe Artemide?

  • wykorzystywanie nowoczesnych technologii 
  • funkcjonalność 
  • dbanie o nasz wzrok 
  • wygląd, za który odpowiadają projektanci 
  • energooszczędność
  • dopasowanie do potrzeb 
  • uniwersalność

Sisifo, czyli lampa i lampka 

Lampa Sisifo, za której projekt odpowiada Scott Wilson, to połączenie wizualnego komfortu oraz oświetlenia, które możesz zmienić w zależności od Twoich potrzeb. Głowica i cylindryczna podstawa wykonane zostały z aluminium poddanego procesowi ekstruzji. Proces ten polega, najprościej mówiąc, na obróbce plastycznej metali poprzez ich tłoczenie, by nadać im dowolny kształt. Trzonek lampy wykonany został z chromowanego mosiądzu, a całość dopełnia charakterystyczny płaski dyfuzor. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii sferycznej lampka biurkowa Artemide Sisifo LED odnajdzie się na większych stołach, jak i na niewielkich powierzchniach. Technologia sferyczna bazuje na jednorodnym rozsyle światła, który ma zbawienny wpływ na nasz wzrok, który nie musi się wówczas nadmiernie koncentrować na danym punkcie. Mały rozmiar podstawy gwarantuje najmniejsze z możliwych ograniczeń w znalezieniu miejsca dla lampy w każdym zakamarku domu. W skrócie – wygoda, praktyczność oraz troska o nasz wzrok. 

Tizio Micro – pompa olejowa czy lampka na biurko

Tizio Micro to lampka na biurko, która swoim wyglądem przypominać może pompę olejową z rafinerii ropy naftowej. Za jej projekt, powstały w 1972 roku, odpowiada Richard Sapper. Regulowane i równoważące się ramiona lampki wykonane zostały z aluminium i polerowanego chromu. Industrialny charakter lampy sprawił, że mieszkańcy Włoch się w niej zakochali i z miejsca stała się ona jedną z najpopularniejszych lamp na Półwyspie Apenińskim. Regulowane ramię umożliwia dostosowanie kąta oraz rozstawu lampy do indywidualnych potrzeb osoby, która z niej korzysta. Ponadto nie można nie wspomnieć o możliwości skierowania wiązki światła na mniejszą przestrzeń co może przydać się chociażby przy różnego rodzaju pracach na najmniejszych przedmiotach (malowanie figurek czy składanie modeli pojazdów).

Talak Professional, czyli nowe wydanie wydajności LED

Artemide Talak Professional LED to nic innego jak odświeżenie jednego z bestsellerów włoskiej marki, za którego projektem stoi Neil Poulton. Jest to odpowiedź Artemide na pędzącą ciągle do przodu technologię oświetlenia LED. Nowy aparat Talak Professional konstrukcją przypomina łodygę, która obracać się może o 360 stopni, a także wzdłuż jej wysokości. Wystająca głowica została zmodyfikowana tak, by dostosować się do ewolucji technologicznej, czyli lepiej wykorzystywać relację oświetlenia do powierzchni roboczej. Jest to efekt skrócenia “główki” lampy aż o 15 cm w porównaniu do oryginalnej wersji. Co to oznacza w praktyce? Mniejszą ingerencję w przestrzeń roboczą. Efektem tych wszystkich udoskonaleń jest lampka biurkowa, która przy zmniejszeniu swojego rozmiaru oraz delikatnym zwiększeniu mocy daje zdecydowanie lepsze oświetlenie niż jej poprzedniczka. Lampa występuje również w wariancie naściennym. Obie wersje łączy minimalistyczny wygląd, który jednak przy wydajności tego modelu schodzi na drugi plan. 

Jak widać Artemide posiada w swojej ofercie bogaty wybór lamp w najróżniejszych wariantach. Co jednak najważniejsze – wszystkie łączy dbałość o każdy szczegół, a nade wszystko nasz wzrok. Dlatego właśnie włoska marka zdobyła zaufanie klientów na całym świecie, którzy nieprzerwanie od ponad 60 lat decydują się na zakup ich designerskich lamp.