Czy zakupy na raty to też kredyt?

Tylko u nas raty 0%, Nie płać jednorazowo — kup na raty, Pierwsza rata dopiero za dwa miesiące — stacjonarne i internetowe sklepy regularnie kuszą klientów możliwością rozłożenia płatności na niedrogie, wygodne do spłaty raty. Czy sięgając po zakupy ratalne, sięgniesz tak naprawdę po kredyt? Sprawdźmy.

Możliwość rozłożenia płatności za zakupy i usługi na wygodne do spłaty raty daje wielu konsumentom możliwość realizacji planów bez konieczności jednorazowej zapłaty. Przemyślane korzystanie z takich usług pozwala więc realizować swoje cele i zamierzenia pomimo braku oszczędności. Czy zakupy na raty są rodzajem kredytu?

Zakupy na raty — czym są w praktyce?

Zakupy na raty to nic innego jak kredyt ratalny udzielany przez bank. W zależności od warunków finansowania oferowanych przez konkretnego kredytodawcę maksymalna wartość kredytu ratalnego zależy od zdolności kredytowej wnioskującego, a okres spłaty może wynosić od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Jak wskazują dane udostępnione przez Federację Konsumentów i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego, z kredytów ratalnych korzysta aż 25% Polaków. Kupując produkt i wybierając taką formę płatności, zawierasz umowę nie ze sklepem, lecz z kredytodawcą. Sprzedawca jest jedynie rodzajem pośrednika pomiędzy Tobą a finansującym. Taka zasada obowiązuje zarówno w przypadku stacjonarnych, jak i internetowych zakupów.

Zakupy na raty — dlaczego warto?

Zakupy na raty mają wielu zwolenników. Nic dziwnego. Rozkładając płatność na niewielkie, wygodne do spłaty raty:

  • zrealizujesz swoje cele, nawet jeśli nie dysponujesz kapitałem potrzebnym do jednorazowego pokrycia całej płatności;
  • nie poniesiesz dodatkowych kosztów — jeśli wybierzesz zakupy na raty 0% i spełnisz wszystkie kryteria banku;
  • bank nie będzie wymagał od Ciebie wniesienia wkładu własnego. Będziesz mógł więc zrobić zakupy i rozpocząć użytkowanie przedmiotów bez konieczności inwestowania jakichkolwiek środków finansowych;
  • nie obciążysz nadmiernie domowego budżetu. Zwłaszcza jeśli precyzyjnie dopasujesz wysokość raty do własnych możliwości finansowych;
  • poprawisz historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Nie wszyscy wiedzą, że zakupy ratalne i terminowa spłata rat to jeden z najlepszych sposób na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej w BIK-u. Nawet jeśli wartość zakupów jest niewielka.

Zakupy na raty online i nie tylko — o czym warto pamiętać?

Jeśli zdecydujesz się na rozłożenie płatności za zakupy lub usługi na raty:

  • zapoznaj się z warunkami finansowania. Zwłaszcza jeśli sprzedawca oferuje raty 0%. Często zdarza się bowiem, że warunkiem braku kosztów jest spłata zobowiązania w określonym okresie bądź konieczność spełnienia innych kryteriów;
  • przygotuj się na to, że bank zweryfikuje Twoją zdolność kredytową. W zależności od wartości zakupów oraz warunków udzielania kredytu, aby tego dokonać, kredytodawca będzie potrzebował wyłącznie Twojego dowodu osobistego (zakupy na raty przez internet na dowód) lub także dodatkowych dokumentów potwierdzających wysokość i źródło dochodów.

Zakupy na raty czy karta kredytowa?

Alternatywą dla zakupów ratalnych może być korzystanie z karty kredytowej. Jeśli sięgniesz po kartę, bank przeanalizuje Twoją zdolność kredytową, a następnie wyda decyzję. Jeśli będzie pozytywna, przyzna określony limit środków, z którego w ramach karty będziesz mógł korzystać. Pieniądze będą więc dostępne dla Ciebie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Jeśli zechcesz stać się posiadaczem przedmiotu, za który nie chcesz lub nie możesz zapłacić gotówką, nic nie stanie na przeszkodzie, abyś uiścić opłatę przy pomocy karty. To, który instrument okaże się lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji — Twoich możliwości finansowych, warunków korzystania z karty i warunków kredytu ratalnego. Przed podjęciem decyzji o sposobie finansowania warto wykonać prostą kalkulację, opartą na konkretnych danych.

Źródło: https://www.aasapolska.pl/blog/jak-oszczedzac-8/raty-przez-internet-jak-to-dziala-1528183849