Szukasz pożyczki pozabankowej? Wybierz uczciwą instytucję finansową

Nie wystarczy znaleźć firmę pożyczkową, która pożyczy pieniądze szybko i bez skomplikowanych formalności. Trzeba jeszcze się upewnić, że podpisujemy umowę z uczciwą instytucją finansową

Z raportu przygotowanego na zlecenie KRD wynika, że trzy czwarte Polaków w wieku od 18 do 64 lat zaciąga pożyczki, a 38% robi to bardzo często. Eksperci finansowi już od dawna podkreślają, że nasi rodacy wybierają częściej produkty kredytowe i pożyczkowe niż produkty oszczędnościowe. To nie zawsze kwestia przejściowych problemów finansowych, ale po prostu przyzwyczajenia konsumpcyjne. Często chcemy mieć drogi produkt tu i teraz bez oszczędzania. Wtedy często jedynym rozwiązaniem jest pożyczka, i to coraz częściej pozabankowa, bo jest wygodna do zaciągnięcia przez Internet. 

– W pożyczaniu pieniędzy ważne jest odpowiedzialne podejście. Pożyczkę, szczególnie krótkoterminową, trzeba zaciągać z głową, mając pewność, że będziemy w stanie ją spłacić w terminie – podkreśla ekspert www.vivus.pl. – Odpowiedzialne pożyczanie to także korzystanie z oferty wiarygodnego i uczciwego pożyczkodawcy. Warto poświęcić nieco czasu na sprawdzenie podmiotu, który ma nam udzielić pożyczki. Nie jest to wcale trudne, a może uchronić nas przed wieloma problemami – dodaje ekspert. 

Rejestr Firm Pożyczkowych i KRS

Jeśli porównaliśmy wiele ofert pożyczek i wybraliśmy naszym zdaniem najkorzystniejszą, warto sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy. Najlepiej zacząć od weryfikacji, czy dany podmiot jest obecny w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, który prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. 

Pożyczkodawca, który nie ma nic do ukrycia, na pewno znajdzie się na takiej liście.

Warto również się upewnić, że dana firma pożyczkowa posiada numer KRS. To oznacza, że figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym i jest legalnie działającym podmiotem. 

Opinie klientów

Kolejny krok, który pomoże nam sprawdzić, czy mamy do czynienia z uczciwą i wiarygodną firmą pożyczkową, to sprawdzenie opinii na temat danego pożyczkodawcy. W erze Internetu nie jest to wcale trudne. Internauci chętnie dzielą się opiniami na temat produktów, usług i firm. Warto z tego skorzystać. Informacje klientów o wybranym pożyczkodawcy najłatwiej znaleźć na forach internetowych, w branżowych portalach, blogach, a także w mediach społecznościowych (szczególnie Facebook). Oczywiście jedna czy dwie negatywne opinie nie powinny przesądzać o naszym wyborze firmy pożyczkowej, ale już powtarzające się wielokrotnie krytyczne informacje o pożyczkodawcy powinny dać do myślenia.

Analiza strony www pożyczkodawcy

W kolejnym etapie weryfikacji pożyczkodawcy warto przyjrzeć się stronie internetowej danej firmy pożyczkowej. Uczciwe instytucje przeważnie mają dość przejrzystą witrynę, której głównym punktem jest kalkulator wyliczający dokładnie wszystkie koszty pożyczki. Powinniśmy mieć również możliwość przeczytania umowy ramowej, którą rzetelny pożyczkodawca nie boi się udostępniać na swojej stronie www. Informacje na temat oferty powinny być jasne, kompletne i zrozumiałe.

Warto także zwrócić uwagę na dane kontaktowe. Uczciwy pożyczkodawca podaje dokładnie swój adres, ale także udostępnia różne kanały kontaktu z klientem. Nie wystarczy tylko formularz kontaktowy czy adres e-mail. Najlepiej, gdy na stronie www znajduje się także numer telefonu i możliwość prowadzenia czatu internetowego.

Sposób weryfikacji

Wbrew temu, co jeszcze nadal sądzi część Polaków, wiarygodne firmy pożyczkowe nie udzielają pożyczek każdemu, a szczególnie osobom zadłużonym, których nie chcą obsługiwać banki. Jeśli jakiś podmiot oferuje pożyczki dla takich klientów, lepiej omijać go z daleka. Łatwo się domyślić, że albo nie ma czystych intencji i może chcieć wyłudzić dane osobowe, albo po prostu wysokie ryzyko zrekompensuje sobie bardzo drogą pożyczką.

Każdy uczciwy pożyczkodawca weryfikuje konsumenta, zanim udzieli mu pożyczki. Zwykle to oznacza sprawdzenie w biurach informacji gospodarczej oraz w Biurze Informacji Kredytowej. Taka weryfikacja służy nie tylko firmie pożyczkowej, ale i klientowi. Instytucja finansowa upewnia się, że odzyska pożyczone pieniądze, natomiast klient jest chroniony przed przekredytowaniem. Dokładna weryfikacja to obniżenie ryzyka firmy pożyczkowej, a to przekłada się po prostu na tańszą pożyczkę.

Przynależność do branżowych stowarzyszeń

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę, czy wybrany pożyczkodawca jest członkiem jakiejś organizacji branżowej (takiej jak np. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych). Przynależność do tego rodzaju stowarzyszeń oznacza najczęściej, że dana firma pożyczkowa jest godna zaufania i przestrzega wysokich standardów narzucanych przez organizację branżową swoim członkom. Dodatkową informacją dodającą wiarygodności może być fakt zdobycia przez danego pożyczkodawcę branżowej nagrody lub wyróżnienia.

Pożyczki pozabankowe mogą być ważnym wsparciem w przejściowych kłopotach finansowych lub mogą pomóc w zakupie drogiego produktu, na który nie moglibyśmy sobie pozwolić bez oszczędzania. Należy jednak pamiętać, żeby przed podpisaniem umowy pożyczki sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy.